Ei kait GTE:ssä ole erilainen weba kuin muissakaan Passateissa?
Tuolle juuri varmistusta kaipaisin. Jos joku jaksaisi katsoa oman Passat GTE:nsä Webaston kaukosäätimen varaosanumeron niin olisin hyvin kiitollinen.
Oman kokemukseni mukaan Car-Net yhteys autoon ei kyllä toimi yhtään paremmin. Kun auto on ajamatta vajaan työpäivän verran yhteydet kuolee ihan samalla tavalla kuin ennenkin. Jotain tuossa auton omassa yhteyden hallinnassa on pielessä. Tekisivät siihen jonkun välpän joko autoon tai servereiden päähän joka herättelee sitä vaikka 5min välein. On se vaan järkyttävän huono kötöstys
Nyt on tullut uusi päivitys Car-Nettiin, jonka pitäisi korjata ongelmat.
Mistä tuo tieto on? Onko kyse Car-Net päivityksestä vai auton päivityksestä?
OEM numero näyttäisi olevan pisaramallisella kaukosäätimellä : 7N0963511 tai 5Q0963511Tai käy myös jos haluat uudemmalla muotoilulla olevan, vastaavan näköinen kuin itse avain : 3G0963511ASama kaukosäädin muissakin malleissa.
Löytyiskö tuolta : http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6963078-Extra-remote-for-aux-heater-(webasto)-T91R
Tehdasasenteiseen näköjään voi tehdä testerilläkin tuon parituksen. Maksata tuo homma firmalla josta auton ostit?Mutta minusta tälläkin foorumilla on ollut ohjeet tuohon kaukosäätimen paritukseen. Parikin eri keskustelua siitä kuinka on lisätty toinen kaukosäädin tehdaswebaan.
Tuolla ohjeet vcdslle : http://forums.ross-tech.com/showthread.php?197-Re-adapt-Aux-heater-remote-control-with-VCDS/page2
Oma VV:stä:"LaadunparannuskampanjatLaadunparannuskampanjat ovat asiakkaalle veloituksettomia tuoteparannuksia. Kampanjatoimenpiteet suositetaan tehtäväksi ensi tilassa tai viimeistään seuraavan määräaikaishuollon yhteydessä. Laadunparannuskampanjoita voidaan tehdä vain valtuutetuissa merkkihuolloissa.Kuvaus AloitusaikaOCU-ohjainlaitteen päivitys 09.03.2018"
Aid:n navigaattori palasi itsekseen henkiin kahden päivän toimimattomuuden jälkeen. Tämä tapahtui, kun autoa oli ensin lämmittänyt ulkona 30min webastolla. Muuta erovaisuutta auton käyttämisessä ei tuona aikana ole tapahtunut. Muut normaalit kuvio: kotona lataus latausasemalla lämpimässä tallissa, sähköllä ajoa, lataus töissä, sähköllä ajoa. En tiedä, pitäisikö välillä ajella hybridimoodissa, mutta tälläkään ei pitäisi olla merkitystä.
Entä car-netin nettisivuilla? Näkyykö sielä? Jos ei silläkään, niin johtuisiko tuo sitten autosta eikä puhelimesta.
Erikoista käytöstä viimeisen viikon ajalta. Eka huolto oli tammikuussa, joten olisiko jotain tekemistä päivitysten kanssa.Autolla liikkeelle lähdettäessä sähkömoottorilta polttomoottorille vaihtuessa veto loppuu hetkeksi ihan kokonaan ja kytkeytyy usein päälle vasta kun moottorin kierrokset ovat jo about 2000, joten auto nykäisee reilusti. Akut näissä tapauksissa ajettu tyhjiksi, näytössä 0km.Aikaisemmin veto ollut todella tasaista virran määrästä tai olosuhteista huolimatta. Nyt mieleen tulee ekat, vähemmän hienovaraiset DSG-askit, mutta eipä niissäkään vetoa tarvinnut jo liikkeellä ollessa odotella.
Itseltä jäi uupumaan carnetistä koko viikon ajot 1.4. pääsiäissunnuntaista 7.4. lauantaihin. Kampanjat tehty, tänään pajalla mekaanikko mietti että pistetäänpä viestiä maahantuojan kautta tehtaalle jos näitä edelleenkin kerran ilmenee...
Onko kellään kokemusta tämmöisestä?https://www.wallbox.com/fi/Tuo "hinnat alkaen" Pulsar kiinnostaisi.